کتابخانه بیمارستان شهدا

دانشگاه علوم پزشکی قم

  • 1401/05/27 - 09:18
  • 32
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

روش‌هایی برای انتخاب یک کتاب خوب برای مطالعه

روش‌هایی برای انتخاب یک کتاب خوب برای مطالعه

معرفی کتاب خوب کار چندان ساده‌ای نیست و اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که در خواندن کتاب وسواس به خرج می‌دهند لازم است روش‌های مناسبی را انتخاب کنید تا از زمانی که برای خواندن یک کتاب گذاشته‌اید پشیمان نشوید. در ادامه درباره‌ی این روش‌ها حرف می‌زنیم، به‌کارگیری آن‌ها در طول زمان می‌تواند هرکسی را به یک کتابخوان حرفه‌ای تبدیل کنید.

۱.    تکلیفتان را با سلیقه و علایقتان مشخص کنید

اگر می‌خواهید به سراغ کتاب خواندن بروید باید بدانید چرا می‌خواهید این کار را انجام دهید و در کتاب‌ها دنبال چه چیزی هستید. سؤال‌های زیر می‌توانند کمک‌کننده باشند:

  • از چه ژانری لذت می‌برید؟ عاشقانه؟ کمدی؟ ماجراجویی؟
  • قبلاً کتابی خوانده‌اید که از آن لذت برده باشید؟ درباره‌ی نویسنده یا موضوع آن جستجو کنید. شاید کتاب های جدیدی وجود داشته باشند که ندیده‌اید.
  • سریال‌ها و فیلم‌های محبوبتان ممکن است از روی کتاب‌ها ساخته شده‌ باشند در این مورد کمی کنجکاوی کنید.
  • سرگرمی‌های شما چه چیزی هستند؟ به آسمان شب علاقه دارید؟ از سینما لذت می‌برید؟ اهل بیزینس هستید؟‌ کلمات کلیدی را پیدا کنید، آن‌ها شما را به کتاب‌های محبوبتان راهنمایی خواهند کرد.

پاسخ‌دادن به سؤال‌های بالا باعث می‌شود در مقابل گزینه‌های بسیار زیادی که رو به رویتان قرار خواهد گرفت سردرگمی کمتری را تجربه کنید.

2.   سری به کتابخانه‌ی خانه‌ی خودتان بزنید

در بسیاری از خانه‌ها کتاب‌خانه‌های کوچک و بزرگی وجود دارد که چندین جلد کتاب در آن چیده‌ شده‌اند. کتاب‌هایی که ممکن است اعضای دیگر خانواده خریده باشند، هدیه گرفته باشید یا به دلیلی مشخص زمانی خریده باشید و فراموش کرده باشید. گردوخاک کتابخانه را بتکانید و ببینید چه چیزهایی برای خواندن پیدا می‌کنید، به‌احتمال زیاد دست‌خالی نخواهید ماند.

3.    از سایت‌های پیشنهاد کتاب استفاده کنید

سایت‌های معتبری در دنیا وجود دارند که می‌توانید برای انتخاب کتاب به آن‌ها سر بزنید. Bookseer  و whichbook انتخاب‌های زیادی را در اختیار شما می‌گذارند و در goodreads هم می‌توانید نظرات خوانندگان بی‌شماری را درباره‌ی هر اثر بدانید. نمونه‌های ایرانی‌ای مانند فیدیبو، طاقچه و کتابراه هم انتخاب‌های خوبی برای آشنایی با کتاب‌ها و مشخصاتشان هستند و می‌توانید از اطلاعات آن‌ها برای انتخاب بهترین کتاب‌ها کمک بگیرید.

4. نقد و بررسی بخوانید

زمانی که کتابی اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند یا به سر تیتر خبرها راه می‌یابد حتماً نقد و بررسی‌های مختلفی هم در سایت‌ها و مجله‌های معتبر درباره‌ی آن نوشته می‌شود. قبل از انتخاب کتابی برای خواندن حتماً عنوانش را جستجو کنید و نظرات دیگران، مخصوصاً نظرات کارشناسان و سایر نویسندگان درباره‌ی آن‌ها را بخوانید. می‌توانید در اینترنت به دنبال کتاب‌های توصیه شده در ژانر موردعلاقه‌ی خودتان هم بگردید. پاسخ‌های جالبی پیدا خواهید کرد.

5.   از دوستان یا خانواده کمک بگیرید

همه‌ی ما در اطرافیانمان، افراد کتابخوانی را می‌شناسیم که زیاد به کتابفروشی‌ها سر می‌زنند و زیاد می‌خوانند. از این افراد کمک بگیرید. از آن‌ها بخواهید درباره‌ی نویسنده‌ها و کتاب‌های خوبی که می‌شناسند با شما حرف بزنند و اگر با روحیات و خلقیاتتان آشنا هستند به شما کتاب پیشنهاد دهند. یک روز شما هم به یک کتابخوان حرفه‌ای تبدیل می‌شوید و می‌توانید دیدگاه‌هایتان را باهم به اشتراک بگذارید.

6.    به کتابفروشی ‌های محلی سر بزنید و با کتابفروش‌ها حرف بزنید

همیشه قرارگرفتن در مقابل کتاب‌ها روش کارآمدی برای انتخاب است. اغلب کتابفروشی‌ها دسته‌بندی‌های مشخصی دارند؛ بنابراین می‌توانید به سراغ دسته‌بندی‌ای که نظرتان را جلب کرده بروید و نگاهی به عنوان‌ها، نویسنده‌ها و سروشکل کتاب‌ها بیندازید. می‌توانید با کتابفروش‌ها حرف بزنید و نظرشان را بپرسید، اغلب آن‌ها کتابخوان هستند و روزانه با افرادی که کتاب می‌خوانند در ارتباط هستند، اطلاعات آن‌ها می‌تواند کاملاً به‌دردبخور باشد

جمع بندی

راه‌های زیادی برای انتخاب یک کتاب خوب وجود دارد و بهترین راه آن بیشتر کتاب خواندن است. هرچه بیشتر کتاب بخوانید، راحت‌تر می‌توانید کتاب خوب و ارزشمند را تشخیص دهید. زمانی که خواندن بخشی از روش زندگی کسی شود کتاب‌ها به بهترین دوستانش تبدیل می‌شوند و لحظات بسیار باکیفیتی را با آن‌ها خواهد گذارند. دانش تنها راه نجات بشر است و کتاب‌ها می‌توانند آن را در اختیارمان بگذارند.

  • گروه خبری :
  • کد خبر : 52814

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید